Centrala wentylacyjna to 30–45% budżetu instalacji wentylacji mechanicznej hali i jednocześnie urządzenie, które przez 15–20 lat będzie generować największy pojedynczy koszt energii elektrycznej w obiekcie po parku maszynowym. Błąd doboru o jedną klasę wielkości oznacza albo permanentny niedobór powietrza (reklamacje BHP, kondensacja, przekroczenia NDS), albo przewymiarowanie, za które inwestor zapłaci dwa razy: w CAPEX i co miesiąc w rachunku za prąd. Poniżej kompletny algorytm doboru — od bilansu powietrza po odbiór — z liczbami, których dostawcy zwykle nie pokazują na pierwszym spotkaniu.
Od czego zacząć dobór centrali — bilans powietrza czy katalog producenta?
Zawsze od bilansu. Katalog otwiera się na końcu. Kolejność prac wygląda tak:
- Bilans zysków ciepła i wilgoci oraz emisji zanieczyszczeń — technologia (maszyny, procesy), ludzie, oświetlenie, nasłonecznienie. Dla hali produkcyjnej to zyski rzędu 30–150 W/m², dla magazynu 5–15 W/m².
- Wyznaczenie strumienia powietrza — z trzech kryteriów bierzemy najwyższy wynik: (a) krotność wymian wymagana technologią lub przepisami, (b) strumień na osobę (minimum 20 m³/h na pracownika wg PN-83/B-03430 ze zmianą Az3, przy pracy fizycznej przyjmuje się 30–50 m³/h), (c) strumień potrzebny do asymilacji zysków ciepła lub rozcieńczenia zanieczyszczeń poniżej 0,3–0,5 NDS.
- Obliczenie oporów instalacji — spręż dyspozycyjny centrali musi pokryć opory kanałów, przepustnic, tłumików i nawiewników. Dla typowej hali to 250–450 Pa po stronie instalacji; z filtrami i odzyskiem opory wewnętrzne centrali dokładają drugie tyle.
- Dopiero teraz dobór jednostki w programie doborowym producenta, z weryfikacją SFP i sprawności odzysku.
Szczegółowe wymagania normowe dla poszczególnych typów hal rozbieramy w tekście o krotnościach wymian powietrza w halach produkcyjnych.
Jaką wydajność centrali przyjąć dla hali — przykład obliczeniowy
Hala produkcji lekkiej (montaż elektroniki), 4 000 m², wysokość 8 m w kalenicy, strefa robocza do 3 m, 120 pracowników na zmianie, zyski ciepła od technologii 180 kW.
- Kryterium higieniczne: 120 osób × 30 m³/h = 3 600 m³/h — pomijalne.
- Kryterium krotności (przyjęta 2,0 1/h dla kubatury strefy roboczej ok. 14 000 m³): 28 000 m³/h.
- Kryterium asymilacji ciepła latem (ΔT nawiew–wywiew 6 K): V = 180 000 W / (1,2 kg/m³ × 1005 J/kgK × 6 K) ≈ 25 m³/s = 89 000 m³/h — ale nikt nie asymiluje całych zysków wentylacją ogólną; 60% odbierają odciągi miejscowe i stropowe destratyfikatory, do asymilacji zostaje 72 kW → 36 000 m³/h.
Decyzja: centrala nawiewno-wywiewna 36 000 m³/h z odzyskiem ciepła, plus odciągi miejscowe. Praktyka projektowa: do wyniku dokładamy 10% zapasu na rozbudowę i zabrudzenie filtrów, ale nie więcej — każde kolejne 10% przewymiarowania to ok. 15–20% wyższy koszt jednostki i gorsza praca w części obciążeń.
Recyrkulacja czy 100% powietrza świeżego?
W obiektach z emisją zanieczyszczeń technologicznych (spawalnie, lakiernie, obróbka skrawaniem z mgłą olejową, przemysł spożywczy surowy) — wyłącznie 100% powietrza zewnętrznego, recyrkulacja jest niedopuszczalna lub wymaga filtracji, której koszt przekracza oszczędność. W halach montażowych, magazynach i logistyce recyrkulacja 30–50% zimą jest uzasadniona ekonomicznie: obniża moc nagrzewnicy o 25–40%. Warunek: czujniki CO₂/VOC w wywiewie i automatyczne domykanie recyrkulacji przy przekroczeniach.
Jaki odzysk ciepła wybrać do centrali przemysłowej?
| Wymiennik | Sprawność temp. | Ryzyko przenoszenia zanieczyszczeń | Szronienie | Kiedy stosować |
|---|---|---|---|---|
| Obrotowy | 75–85% | Przecieki 1–5% (EATR) | odporne do ok. −15°C | hale czyste, biura przy hali, logistyka |
| Przeciwprądowy płytowy | 70–90% | brak (szczelność klasy A wg PN-EN 308) | wymaga bypassu/odszraniania od −5°C | spożywczy, farmacja, gdzie zakaz mieszania strumieni |
| Krzyżowy płytowy | 50–65% | brak | jw. | budżetowe, mniejsze wydajności |
| Glikolowy | 45–55% | zerowe (strumienie rozdzielone) | odporny | wywiew zanieczyszczony/tłusty, strumienie oddalone, spawalnie |
| Rurka ciepła | 55–65% | zerowe | odporny | procesy wysokotemperaturowe |
Rozstrzygnięcie praktyczne: hala bez emisji → wymiennik obrotowy (najlepszy stosunek sprawności do oporów), emisje, pyły, tłuszcze → glikol, spożywczy/farmacja → przeciwprądowy z certyfikowaną szczelnością. Ekonomikę odzysku z liczbami zwrotu policzyliśmy osobno w artykule o odzysku ciepła w przemyśle.
Co oznacza SFP i dlaczego decyduje o rachunkach za prąd?
SFP (Specific Fan Power) to moc pobierana przez wentylatory na 1 m³/s przepływu. Warunki techniczne (WT 2021, §154) wymagają dla centrali nawiewno-wywiewnej z odzyskiem maksymalnie 1600 W/(m³/s) na wentylator zespołu z dopuszczalnymi dodatkami (filtry dodatkowej klasy +300, odzysk wysokosprawny +300 W/(m³/s)). Dobrze dobrana centrala przemysłowa osiąga SFP 1,4–1,8 kW/(m³/s) łącznie dla nawiewu i wywiewu.
Rachunek dla centrali 36 000 m³/h (10 m³/s), 4 000 h pracy rocznie, energia 0,95 zł/kWh netto:
– SFP 2,4 → 24 kW × 4 000 h = 96 000 kWh = 91 200 zł/rok
– SFP 1,6 → 16 kW × 4 000 h = 64 000 kWh = 60 800 zł/rok
Różnica 30 400 zł rocznie — przez 15 lat eksploatacji to ok. 456 tys. zł, czyli więcej niż cena samej centrali. Dlatego w specyfikacji przetargowej SFP wpisujemy jako parametr graniczny, nie „preferowany”.
Centrala zewnętrzna czy wewnętrzna, stojąca czy podwieszana?
- Dachowa (rooftop lub centrala w wykonaniu zewnętrznym) — wybór domyślny dla hal: nie zabiera powierzchni produkcyjnej (której koszt to 2 500–4 500 zł/m² budowy), krótkie trasy kanałów. Wymaga konstrukcji wsporczej (10–25 tys. zł) i obudowy min. T2/TB2 wg PN-EN 1886 oraz grzałek serwisowych.
- Wewnętrzna w wentylatorowni — gdy dach nie przenosi obciążeń lub technolog wymaga serwisu bez wyjścia na dach; dolicz koszt pomieszczenia i czerpni/wyrzutni ściennych.
- Podwieszane centrale kompaktowe (do ok. 8 000 m³/h) — tylko dla mniejszych stref; serwis na wysokości podnosi koszty przeglądów o 30–50%.
Ile kosztuje centrala wentylacyjna do hali — widełki 2026
Ceny netto samych jednostek (nawiewno-wywiewne z odzyskiem, kompletna automatyka fabryczna), rynek polski i europejscy producenci:
| Wydajność | Cena jednostki | Cena z montażem i automatyką obiektową |
|---|---|---|
| 5 000 m³/h | 65–110 tys. zł | 110–180 tys. zł |
| 10 000 m³/h | 110–180 tys. zł | 190–300 tys. zł |
| 20 000 m³/h | 190–320 tys. zł | 330–520 tys. zł |
| 40 000 m³/h | 350–600 tys. zł | 600–950 tys. zł |
Do tego instalacja kanałowa: 180–350 zł/m² powierzchni hali w zależności od gęstości sieci. Pełny budżet systemu HVAC dla obiektu przemysłowego — z chłodem i ogrzewaniem — rozpisaliśmy w kalkulatorze kosztów systemu HVAC.
Co podnosi cenę o 15–40%: wykonanie higieniczne (PN-EN 1886 + certyfikat higieniczny PZH), obudowa T1/TB1, sekcje tłumienia, nagrzewnica gazowa zamiast wodnej, wykonanie ATEX.
Jakie zapisy muszą znaleźć się w specyfikacji przetargowej?
Minimalny zestaw parametrów granicznych, bez których oferty będą nieporównywalne:
- Wydajność nominalna i spręż dyspozycyjny (osobno nawiew/wywiew) w punkcie pracy.
- SFP łączne w punkcie pracy — wartość maksymalna.
- Sprawność temperaturowa odzysku wg PN-EN 308 przy warunkach zimowych obliczeniowych (nie katalogowych!) — minimum 73% dla obrotowego, zgodność z ekoprojektem (rozporządzenie UE 1253/2014).
- Klasa obudowy wg PN-EN 1886: minimum D2, T2, TB2, L1(M), F9 dla filtracji bez dodatkowych sekcji.
- Klasy filtrów wg ISO 16890 — minimum ePM1 50% nawiew (dobór klas: filtracja ISO ePM).
- Silniki EC lub klasy IE3+ z falownikami; praca płynna 30–100% wydajności.
- Zakres dostawy automatyki: sterownik fabryczny z protokołem BACnet IP lub Modbus TCP do integracji z BMS.
- Poziom mocy akustycznej do otoczenia i do kanałów — wartości oktawowe, nie tylko sumaryczne dB(A).
- Gwarancja min. 36 miesięcy z określonym czasem reakcji serwisu (48 h).
Najczęstsze błędy doboru — czego nie robić
- Dobór „po krotności” bez bilansu ciepła — latem hala się przegrzewa mimo formalnie poprawnej wentylacji.
- Zapas 30–50% „na wszelki wypadek” — centrala pracuje w 40% wydajności, wymiennik obrotowy nie dogrzewa, falowniki na minimum, SFP realny rośnie.
- Pominięcie oporów filtrów brudnych — dobór na filtry czyste (różnica 100–150 Pa) kończy się spadkiem wydajności o 10–15% po pół roku.
- Brak miejsca serwisowego — wymagane minimum to szerokość centrali z boku obsługowego; bez tego wymiana wymiennika wymaga demontażu ściany.
- Automatyka „najtańsza z rynku” zamiast fabrycznej — oszczędność 15 tys. zł, a potem spory gwarancyjne między dostawcą centrali i integratorem przy każdej awarii.
Podsumowanie decyzyjne
Dobór centrali do hali to sekwencja: bilans → strumień z trzech kryteriów (wygrywa najwyższy) → opory → jednostka o SFP ≤ 1,8 kW/(m³/s) z odzyskiem dobranym do czystości wywiewu. Budżetowo: od 110 tys. zł (kompletny system 5 000 m³/h) do ok. 1 mln zł (40 000 m³/h z montażem). Parametrem, o który warto walczyć w przetargu najmocniej, jest SFP — bo różnica 0,8 kW/(m³/s) kosztuje przez cykl życia więcej niż cała centrala.